Nový článok Diskriminácia rodiča/otca v mene zákona

Autor: Otília Hamacková | 11.3.2014 o 15:21 | (upravené 11.3.2014 o 16:06) Karma článku: 7,94 | Prečítané:  488x

Súdna prax prináša čoraz naliehavejšie volanie po zmene, upresnení a jasných pravidlách v zákone o rodine. Biologický otec, ktorý sa o svoje dieťa zaujíma, platí súdom uložené výživné, dodržiava súdom naordinovaný styk s dieťaťom, chce sa všestranne podieľať na jeho výchove,  je v našom súdnictve často diskriminovaný, ba až perzekuovaný. Pretrváva rozhodovanie z čias socializmu, kedy bolo vždy rozhodnuté v prospech matky. Často nezmyselnými rozhodnutiami súdov sú označované hlavné princípy súdnictva - nezaujatosť a nezávislosť sudcu. Prípad každého dieťaťa a jeho biologických rodičov je jedinečný a osobitý a v zákone neexistujú alternatívy k tomu, aby dieťa bolo ochránené. Svojvôľa ľudí (sudcov, sociálnych pracovníkov, detských psychológov...), ktorí rozhodujú o jeho osude a osude jeho otca sa prieči nielen dobrým mravom, ale aj zákonu.

Uvádzam niekoľko diskriminačných rozhodnutí priamo z praxe:

1) Určenie výživného na maloleté dieťa- ten istý sudca určil z čistého mesačného príjmu 630-700 eur 140 eur mesačne na dieťa do jedného roka a v tom istom čase z mesačného príjmu otca 1.100 eur prikázaná platba 100 eur mesačne na dieťa oveľa staršie;

2) Zmena priezviska dieťaťa/chlapca - chlapcovi zmenili priezvisko bez súhlasu otca - biologického rodiča - na priezvisko nového manžela jeho matky. Otec síce nesúhlasil, tak si matka za pomoci vplyvných známostí zabezpečila súhlas otca súdnym rozhodnutím. Súdne rozhodnutie ešte nemalo právoplatnosť, obvodný úrad však zmenu priezviska dieťaťa povolil v predstihu! Čo bude, ak sa manželstvo ozvedie? Bude chlapec nosiť pre svojvôľu svojej matky priezvisko cudzieho človeka?

3) Úprava styku otca s maloletým - spočiatku rozhodol okresný súd a prisúdil 5 hodín mesačne, krajský súd konštatoval, že 3 hodiny mesačne sú dostatočné pre vzťah biologického otca a syna. Neustále nové návrhy, doprosovanie, vyjednávanie, súdnoznalecký posudok o separačnej úzkosti - posunuli otca k 5 hodinám týždenne, ktoré si môže vyčerpať - každý druhý týždeň v sobotu od 9.00 do 12.00 a v nedeľu má pridané na 7 hodín. Dieťa nemôže u otca prespať, nesmie sa naviazať na otcou časť rodiny! Je diskriminovaný a vyhrešený i za vysvetlenie, prečo je on druhý ocko.

4) Riešenie úhrady súdnych trov v konaniach ohľadom dieťaťa - podporuje podozrenie, že v tomto štáte sme rovní a rovnejší! Otec vždy za svoj návrh zaplatí, matka jemu nechá zaplatiť aj svoju obhajobu advokátkou.

5) Žiadny právny predpis neurčuje, kedy po právoplatnosti predchádzajúceho rozsudku možno podať návrh na nové konanie o rozšírení styku rodiča s dieťaťom. Taktiež žiadny prány predpis nedefinuje inštitút postupnosť, ktorý sudcovia tak radi vo svojich rozhodnutiach používajú.

6 ) Žaloba o zverejňovaní podobizne syna - podaná na otca - ťahá sa cez 3 roky. Žalobu podala matka v mene  syna. Biologický otec má právny nárok preposielať svojim známym a blízkym fotografie svojho syna. Pravidlá sú jasne stanovené. V zmysle dobrých mravov sa otec smie podeliť o svoje spoločné zážitky a prejaviť svoju hrdosť na svojho syna. Rozsudky vydané v tomto konaní by sa dali použiť v relácií "Vtipnejší vyhráva"! Tieto rozhodnutia hraničia totiž s nekompetentnosťou! Otec sa má písomne ospravedlniť svojmu štvorročnému synovi, ktorý nevie číťať!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?